Почетна

Саопштење „ Друштва директора школа Србије“ поводом

актуелне ситуације у основним и средњим школама

Поводом најављене намере Министра просвете да ће просветни радници који су били у штрајку примити плате по учинку „Друштво директора школа Србије“ апелује на Министра просвете да, и у онако тешкој ситуацији за српску просвету, испољи мудрост и стрпљење и не доведе у питање ову школску годину. Директори основних и средњих школа питају шта је Министарство просвете свих ових година учинило да се награде најбољи просветни радници кроз звања која постоје само на папиру , а сада ће све редом кажњавати.

Такође, ако је овај штрајк незаконит, како се тврди из Министарства просвете, зашто нису санкционисани они који су донели незакониту одлуку?

Сматрамо да у овом тренутку главни проблем школа у Србији и Министарства просвете није проблем надокнаде, већ је главни проблем то што је данас за 700 школа у Србији, 27-и дан рада са часом од 30 минута, што значи да се сваки дан у свакој од тих школа изгубе 2 часа од по 45 минута, тј. 1400 часова дневно, тј. до сада је изгубљено 37800 часова у тзв. законском штрајку. Тих 37800 часова, значи да је, ако се сваки дан у школи одржи 6 часова, до сада изгубљено 6300 наставних дана, односно ако школска година траје 185 наставних дана изгубљене су 34 школске године до сада. Ове губитке за српску просвету неће надокнадити никакво одбијање од плате и од овога ће просвета имати далекосежне негативне последице.

Овај горући проблем односа према раду и знању који потреса просвету у Србији неће бити решен кажњавањем просветних радника, већ он води у тотални хаос у српским школама, који може, у најмању руку, ову школску годину довести у питање. Процес стицања и преношења знања мора да почива на љубави и поверењу свих актера, и не приличи да се однос између било ког од актера у образовном процесу решава силом и демонстрацијом моћи.

Ако је Министарство просвете решило да спроводи Закон мора имати на уму да директори школа по чл. 166 КЗ могу бити оптужени за ометање штрајка и да ћемо и ми у процени учинка запослених поступати по закону. Овде је у питању Грански штрајк, и његово решавање је у искључивој надлежности руководства репрезентативних синдиката и Министра просвете. Такође, напомињемо да су и директори школа незадовољни својим професионалним и материјалним статусом и огорчени што се воде преговори о посебном колективном уговору између синдиката и Министарства просвете, а директоре школа, који се ту помињу, нико не представља.

У том смислу, ми као директори школа апелујемо на све актере да се ова ситуација озбиљно анализира и поручујемо да ако Министарство просвете мисли да ће директори школа бити ударна песница за кажњавање и овакво „дисциплиновање“ просветних радника, ми то нећемо радити.

Све оне који мисле да се проблеми у просвети Србије могу решавати силом нека прво крену од нас, јер ми више волимо да трпимо неправду него да је чинимо.

У Београду, 9. фебруар 2011.                      УО „Друштва директора школа Србије“